Blog

Geometri Formülleri

Göreceğiniz her soru tipi ne kadar çok olursa olsun Geometri formülleri ve kurallarının kullanılması nihai cevaba etkisi ve katkısı çoktur.

TYT-AYT Matematik testinde; daha kısa, pratik, çözüme yönelik sonuçlara ulaşmak önem kazanır.Problemin sonucuna çoğu zaman birkaç farklı formülü bir araya getirerek ulaşabilirsiniz.En önemlisi, bunu ne zaman ve nasıl uygulayacağınızı bilmenizdir.Ders Geometri, en önemli formüllerde size yol gösterir.

Geometri Formülleri Neden Önemlidir?

Geometri sorularını çözmek; mantığı kavranılan belirli bir düzeyde bilgi, son derece dikkat isteyen ve deneyim kazanılmış bir bakış açısı gerektirir ki bunda geometri formülleri kullanılır.Birçok işlem gerektirecek matematik ifadeler, formüllere dökülerek soruları hızlı ve pratik yanıtlamayı mümkün kılar.Geometri konuları birbirleriyle bağlantılı olduğundan problemin çözümü birçok yoldan yapılır.Bunun yanı sıra işlem hatasına düşme ihtimali azalır.

Geometri Formüllerini Nasıl Akılda Tutarız?

Denklemleri ve formülleri ne kadar çok uygularsanız ve kullanırsanız, formüllerin uygulamalarını o kadar çok hatırlayacaksınız.Formülleri akılda tutmanın en iyi yolu günlük olarak gözden geçirip pratik yaparak olur.Problemlerde çokça rastlanılan Geometri dersinin yapı taşları pisagor bağıntısı başta olmak üzere tales, temel benzerlik, öklid, kosinüs teoremlerini bilmek; pratik yapmaya olanak sağlar.

Çokça pratik yaparak, adım adım ilerleyerek, deneyim elde etmelisiniz.Kazandığınız deneyim ister istemez sizi matematik-geometri formülleri kullanmanıza yöneltecek.Bu sayede formüllerin akılda kalıcılığını sağlamış, yani hem anlamış hem de ezberlemiş olacaksınız.Böylece, problemin sonucuna daha kolay ulaşacak, teoremlerin ispatını yapabileceksiniz.

Bir sonraki kademeye ilerlediğinizde de mütemadiyen tekrar eden nokta içindeki nokta gibi hep aynı geometri temel kavramların, aksiyomların, teoremlerin kullanıldığını farkedeceksiniz.

Görselleri inceleyebilir, sayfa sonundan PDF formatındaki dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

TYT-AYT Geometri Formülleri ve İspatları PDF

Ders Geometri, buradan ücretsiz olarak indirilebilen önemli Geometri formüllerini pdf formatında sunar.Öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirmelerini amaçlayan ve TYT-AYT bakımından önemli olan Geometri Matematik formülleri pdf'sini, buradan inceleyebilirler. Adaylar, bu formülleri kullanarak sorulara uygulamalıdır.