Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

verimli ders çalışma yöntemleri

Verimli ders çalışma yöntemlerini maddeler halinde sıralayalım.

  Her başlangıç zordur. Arkadaşlar bir işe başlarken ilk direnç süreçteki en yüksek dirençtir ve süreç devam ettikçe o direnç sürekli azalır. Dolayısıyla çalışmaya başlamak başta her ne kadar zor olsa da her şeyin yoluna gireceğinden ve çok daha kolay ilerleyeceğinden emin olun.

  Konfor alanından çıkın.

  konfor alanından çık

  Verimli çalışmak istiyorsanız kesinlikle mesajlaşma, sosyal medya, web’de gezinme, tv gibi dikkatinizi dağıtan faktörleri ortadan kaldırmalısınız.

  Telefonunuza kısıtlamalar koyun. Tüm bildirimleri kapatın. Gelen whatsApp bildirimi, instagram’dan yeni fotoğraf, orada okuduğunuz haber bile tüm duygu durumunuzu değiştirebilir. İnstagram, facebook, sms’ler, aramalar artık ne varsa telefondan ses çıkartabilecek titretebilecek her şeyi kapatın.

  Televizyona ara verin, panik yapmayın, hiçbir şey kaçmıyor. Hepsini tekrar tekrar internetten izleyebileceksiniz vakti gelince.

  Çalışma masanızı düzenli tutun.

  düzenli ders çalışma masası

  Çalışma masanız ne kadar sade olursa beyninizin o kadar rahatladığını göreceksiniz. Çalışma alanınızda sadece çalışacağınız derslerin bulunması bile çok daha kolay bir şekilde odaklanmanızı sağlayacaktır. O yüzden lütfen üşenmeyin ve elinizden geldiğince masanızı toplu tutmaya çalışın. Gereksiz eşyaları kaldırın.

  Dersten önce ağır yemek yemeyin.

  Karın dolunca bedenin kanı çoğalır. Aklı çalışmaz hale getirir. Anlayışı yok olur. Tembellik ve gevşeklik içine girer. Ders çalışmaya devam etmek zor olur. İnsan çok yerse çok su içer, çok su içen kimse çok uyur. Bu nedenle uykuyu uzaklaştırmaya dolayısıyla verimli ders çalışmanıza mani olur. Ayrıca vücutta hastalıklar toplanır. Çünkü hastalıkların ana sebebi çok yemek ve midede fazla maddelerin birbirine karışmasıdır.

  Kendi öğrenme vaktinizi tayin edin.

  Herkesin öğrenme şekli birbirinden farklıdır. Gündüz mü yoksa akşam mı çalışmayı seviyorsunuz. Günün erken saatlerinde daha iyi öğrenildiği gibi akşam öğrenmekte en verimli saatler olabiliyor. O yüzden evvela kendinizi tanıyın.

  Uykunuzu iyi alın.

  iyi uyku almak

  Yapılan bilimsel araştırmalar çalıştıktan sonra uyumanın o çalışılanların öğrenilenlerin daha fazla akılda kaldığı görülmüş. Gece kalkıp gün doğmadan öğle saatlerine kadar çalışıp, öğle uykusunu alanlar bilgiyi en iyi şekilde depolarlar. Diyorsunuz ki benim aklımda kalmıyor nasıl yapmam gerekir.

  Öğreterek öğrenin.

  öğreterek öğrenme

  Yeni bilgiler öğrendiğimizde hafızayı ve hatırlama becerilerini geliştirmek için Öğretmen olun o konuyu birisine öğretin. Her anladığınız şeyi sanki birine ders anlatıyormuş gibi anlatın.

  Bilimsel araştırmalarla sanki birine anlatıyormuş gibi ders anlatıldığında bilginin akılda daha fazla kaldığı tespit edilmiş. Şöyle ki insan %10 okuduğunu, %20 duyduğunu, %30 gördüğünü, %50 hem görüp hem duyduğunu, %70 biriyle tartıştığını, %80 kişisel deneyimlerini, %95 ise başkalarına öğrettiği şeyi hatırlıyor.

  Öğrenme çalıştığınız konuyu siz öğretmenmiş karşınızda biri varmış gibi tekrar tekrar anlatın. Biraz yüksek sesle anlatın.

  Not tutun.

  En verimli çalışma metotlarından biri de yazarak çalışmaktır. Yazarak çalışmak sayesinde aklınızda daha fazla bilgi kalır.

  Not tutan bir grup öğrenci ile sadece dinleyen bir grup öğrenci arasında yapılan bir araştırmaya göre konuyla ilgili sorular sorulmuş ve her iki gruba da baktığınız zaman karşılaştırdığınızda kısa dönemde pek çoğunun aynı şeyi hatırladıklarını ama uzun dönemde not tutan öğrencilerin aklında daha fazla kaldığı görülmüş.

  Yani yazarak ders dinleyenlerde bilgiler daha fazla akılda kalıyor dersin daha önemli noktalarını hatırlıyor. Not tutmayarak sadece dinleyen öğrencilerde evet bazı şeyleri hatırlıyor ama dersin önemli noktalarını kaçırma ihtimali daha yüksek oluyor.

  Mesela bugün geometri dersinde ne işliyoruz trigonometriyi mi işliyoruz. Trigonometriyle ilgili öğretmenin anlattıklarını, yazdıklarını not alıyorum. Bir yandan özetini çıkarıyorum ve önemli formüllerini not alıyorum. Bir yandan beynim hem duyduklarımı ezberleme başlıyor hem gördüklerimi. Çünkü yazarken bir yandan görüyorum ve bir yandan da pratik yapıyorum. Yazmak bu anlamda çok değerli.

  O yüzden okulda gördüklerinizi öğrendiklerinizi unutmak istemiyorsanız mutlaka not tutun.

  Evde ders çalışıyorsanız mutlaka not tutmayı öğrenin. Bu biraz zor olabilir çünkü zaman alan bir şey. Yazmak biraz zahmetli bir iştir eliniz yorulabilir vesaire… Ama en verimli ders çalışma tekniği hangisi diye sorarsanız not tutmanın altı çiziliyor.

  Önemli başlıkları kırmızıyla, sınavda çıkabilecekleri yeşille, uyarıları mavi kalemle yazın çünkü renkli yazılar dikkat çekecektir. Her gün olmasa da en az haftada bir sınıfta okuduğunuz notlarınızı ve kavramlarınızı gözden geçirmelisiniz.

  Ezberleme pratiği yapın.

  Bir konuyu okuduktan sonra, kitaplarınızı kapatın notlarınızı kaldırın. O konu hakkında hatırlayabileceğiniz her şeyi yüksek sesle anlatarak uzun süreli ezberleme pratiği yapın.

  Zamanı bölerek kullanın.(Pomodoro Metodu)

  pomodoro ders

  Pomodoro metodu bildiğiniz gibi 25 dakikalık çalışma süresinin ardından 5 dakikalık mola süresi veriyorsunuz. Bu süreleri döngüye alıp tekrar ediyorsunuz. 5 dakikalık molada kendinizi dinlendirin ve kafanız dinlenmiş bir şekilde tekrar konuyu çalışamaya devam edin.

  Çalışmaya başladığınızda bir an önce yapmam gereken şeyi yapmalıyım düşüncesi size çok büyük motivasyon kazandıracaktır.

  Eğer 25 dakikalık çalışma süresi çok kısa gelirse, çalışmanız gereken konu yahut çözmeniz gereken test süresine göre ayarlayabilirsiniz. Önce 25 dakikayla başlarsınız sonra 40 dakika, 50 dakika olarak arttırarak ilerleyebilirsiniz. Nihayetinde molaları değil, bitirmeniz gereken konuyu önemsemelisiniz.

  Rahatlamak için egzersizler yapın.

  Dingin bir zihin yapısına sahip olun.

  zihin temizleme

  Maalesef olumsuz o kadar şeyle besleniyoruz ki izlediğimiz flimler, haberler, programlar bizi olumsuz düşündürüyor. Ne kadar az bunlara maruz kalırsanız o kadar iyi.

  Olumsuz düşünceleri aklınızdan uzaklaştırın, olumlu düşünceleri aklınıza çekmeye çalışın. Olumsuz kullandığınız her cümle her kelime yerine olumlusunu kullanın. Hayatınızda olumsuz düşünceye yer vermeyin. Bekçi gibi bunun takipçisi olun.

  Olumsuz ve negatif enerji yayan insanlardan uzak durun. O insanlarla beraber olduğunuzda negatife dönersiniz. Şikayet, kusur bulan vesaire… Böyle negatif yapısına sahip olan her şey, hem enerjinizi alır hem de pozitiften negatife dönmenize sebep olur. Onun için bunlardan uzak durmalısınız.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir